کار زنان در مسیر صنعتی شدن آمریکا
مدت زمان : ۳ دقیقه

خلاصه

در قرن هیجده با شکل گیری نظام سرمایه‌داری طبقه کارگر از زنان و مردان تشکیل می‌شد و نیروی کار زنان برای سرمایه بسیار سودآور بود. سرمایه‌داران به منظور کاهش دستمزد و هزینه و سطح دستمزدها، از نیروی کار ارزان زنان و کودکان استفاده می‌کردند. کار روزانه زن کارگر از ساعات معمولی طولانی‌تر، محل کار کثیف […]

متن کامل

در قرن هیجده با شکل گیری نظام سرمایه‌داری طبقه کارگر از زنان و مردان تشکیل می‌شد و نیروی کار زنان برای سرمایه بسیار سودآور بود. سرمایه‌داران به منظور کاهش دستمزد و هزینه و سطح دستمزدها، از نیروی کار ارزان زنان و کودکان استفاده می‌کردند. کار روزانه زن کارگر از ساعات معمولی طولانی‌تر، محل کار کثیف و شرایط کاری ناامن و خطرناک بود و آزار جنسی و تجاوز زنان را تهدید می‌کرد.

زن به عرصه صنعت قدم گذاشت با این امید که درآمد خانواده را افزایش دهد و کار زنان در صنعت با توسعه صنعت مدرن به یک ضرورت تبدیل شد. زن بهترین گزینه برای سود آوری بود، زیرا در مقایسه با مردان دستمزد کم‌تر دریافت کرده، مطیع‌تر، منضبط‌تر و قانع‌تر بود و در رابطه با کار و تولید، آسان‌تر استثمار می‌شد و از سوددهی بالایی برای سرمایه برخوردار بود. اما حاصل این اتفاق برای زنان چه بود؟

2.6 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد عامری پور
5 سال قبل

همونطور که در کلیپ اومد یه نکته مهمی وجود ذاره و اون هم مورتالیتی ریت و میانگین سنی پایین مرگ و میر در بین زنان و کودکانه که البته در بین مستعمرات خیلی پایین تره! باز این انگلیس ها و شهر نیشینای سفید پوست بیمارستان داشتند. زن و بچه برده سیاه بیچاره که تو مزرعه کار میکنه صابون نداشته خودشو تمیز کنه (در فیلم ۱۲ سال بردگی که زن کارگر سیاه پوست به جرم درخواست صابون، آنقدر شلاق میخوره تا زخم به استخونش میرسه) چه برسه به بیمارستان و دارو!