جستجو
فیلتر عمومی
تنها موارد دقیقا یکسان
جستجو در عناوین
جستجو در محتوای مطالب
فیلتر بر اساس نوع
برنامه‌ها
نوشته‌ها
تاریخچهٔ کشور کره
مدت زمان : ۴ دقیقه
در این ویدئو تاریخچه‌ای مختصر از روند شکل‌گیری کره از تشکیل سه پادشاهی‌ جداگانه به نام‌های سیلا، باکجه و گوگوریو تا زمان اشغال آن توسط ژاپنی‌ها در سال ۱۹۱۰ میلادی روایت می‌شود.

خلاصه

شبه جزیرۀ کره با نام باستانی «چوسان» در شمال شرقی آسیا واقع شده و طی تاریخ دو هزار ساله‌اش بیش از نهصد بار مورد تهاجم بیگانگان قرار گرفته است. به تدریج سه پادشاهی جداگانه به نام‌های «سیلا»، «باکجه» و «گوگوریو» با یکدیگر متحد شدند. در اواخر قرن ششم هر سه پادشاهی بار دیگر با تجاوز […]

متن کامل

شبه جزیرۀ کره با نام باستانی «چوسان» در شمال شرقی آسیا واقع شده و طی تاریخ دو هزار ساله‌اش بیش از نهصد بار مورد تهاجم بیگانگان قرار گرفته است. به تدریج سه پادشاهی جداگانه به نام‌های «سیلا»، «باکجه» و «گوگوریو» با یکدیگر متحد شدند.

در اواخر قرن ششم هر سه پادشاهی بار دیگر با تجاوز چین رو‌به‌رو شدند. سیلا با کمک چین دو پادشاهی دیگر را شکست داد و بعد از به قدرت رسیدن نیروهای چین را هم بیرون راند. سرانجام در پایان قرن هفتم میلادی اولین حکومت متحد کره توسط پادشاهی سیلا بنیان گذاشته شد، تمدنی پیشرفته در عرصۀ هنر، تجارت و آموزش که مدت ۲۵۰ سال ادامه داشت.

پیشینۀ کره‌ٔ امروزی مربوط به قبیلۀ گوگوریوست. در سال ۶۶۸ میلادی درست در زمان پیروزی سیلا بر گوگوریو یکی از سرداران گوگوریو گروهی از مردم را به سمت قلمروی چین هدایت کرد و درآنجا حکومتِ کره‌ای مستقلی به نام «بال هائه» را تشکیل داد که بعدها بخشی از گوگوریوی پیشین را از سیلا باز پس گرفت. این دوره مصادف است با زمانی که سیلا در جنوب پیونگ یانگ به حیات خود ادامه می‌داد. بال هائه نیز در سال ۹۲۶ سقوط کرد، اما به جای آن پادشاهی جدیدی به نام «کوریو» سر برآورد که کرۀ امروزی نامش را از آن گرفته است.

بعد از سقوط کوریو، دودمان «یی» (yi) یا «چوسان» که نامش را از چوسان کهن گرفته است، توسط ژنرال «یی سونگ گی» در سال ۱۳۹۲ بنا نهاده می­‌شود. این دوره را می‌توان «عصر طلایی» کره نامید.

دورهٔ چوسان پس از این زمان به «پادشاهیِ عزلت گزیده» معروف شد. زیرا در این دوره کره سیاست جدا و منزوی ساختن خود را از هر گونه نفوذ خارجی در پیش گرفت. تاریخ طولانیِ وحدت و استقلال کره در سال ۱۹۱۰ درست زمانی که ژاپن کره را اشغال و به خاک خود ملحق کرد به طور رسمی پایان یافت.

اشتراک
با خبر شدن از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها

Pin It on Pinterest

Share This