جستجو
فیلتر عمومی
تنها موارد دقیقا یکسان
جستجو در عناوین
جستجو در محتوای مطالب
فیلتر بر اساس نوع
برنامه‌ها
نوشته‌ها

پیوریتنیسم، اصلی‌ترین عنصر فرهنگی و مذهبی تشکیل‌دهنده تمدن آمریکا (مقاله+ویدئو)

زمان مطالعه: 2 دقیقه

پیوریتنیسم یکی از فرقه‌های مسیحی است که از پی دوره رنسانس و شکل‌گیری پروتستانتیزم و ظهور فرقه‌هایی مانند کالوینیسم، به وجود می‌آید. بدون شک پیوریتنیسم را می‌توان جزو عناصر اصلی فرهنگی و مذهبی شکل‌دهنده نظام آمریکا به شمار آورد. مقاله حاضر نوشته خانم مهسا مولایی‌پناه، از پژوهشگران دوران، جهت مطالعه بیش‌تر پیرامون پیوریتنیسم و نسبت آن با آمریکا، خدمت مخاطبین گرامی ارائه می‌شود. هم‌چنین فایلی تصویری نیز که مروری بر محتوای مقاله است، در این‌باره آماده شده و در ادامه قابل مشاهده است.

دانلود مقاله «پیوریتنیسم، اصلی‌ترین عنصر فرهنگی و مذهبی تشکیل‌دهنده تمدن آمریکا»

مطالب مرتبط

اشتراک
با خبر شدن از
guest
5 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین دارای بیشترین رأی
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها
علیرضا

فیلم رو چطور میشه دانلود کرد؟!

م.س

سلام علیکم
امکان دانلود وجود داره؟

سردبیر

سلام
لینک دانلود قرار داده شد.

محمد عامری پور

۱-پیوریتن از واژه Pure,Purify میاد به معنای پاکیزه و مطهّر، و مطهّر کردن؛ جالبه که صلیب رو هم تمثال بت میدونستند اما فقط همین نکته اش خوب بود و مانیفست اصلی پیوریتنیسم سکولاریزم و سرمایه داری هست!
۲-کالوینیزم هم یه فرقه است که البته با پیوریتنیسم تفاوتهای داره (مثلا سندیت قراردادن انجیل بی چون و چرا بر خلاف پیوریتن ها) و البته شباهت هم داره که رادیکال بودن در قوانین از جمله این شباهت هاست.

Gharib

سلام
در دایرهالمعارف یهود، پیوریتانیسم چنین معرفی شده است: «پیوریتانیسم که ساختار هنجارهای اخلاقی آن تماماً منطبق با تورات است، به عنوان یهودی‌گری انگلیسی نامیده می‌شود.»

پیوریتنیسم یکی از فرق منشعب از کالوینیسم، (Caloinism) است وبه دلیل تاکیدی که بر خصایصی نظیر «ثروت اندوزی »، «مشروعیت دادن به سرمایه داری و تجارت »، «تاکید بر کار تصرفگرانه ماشینی » و «توصیه به صرفه جویی و انباشت سرمایه » داشت، به طور کامل با نظام سرمایه داری قرون هفدهم و هجدهم منطبق بود، از نظر متفکرانی چون وبر یا فروم هم یکی از عوامل ایجاد سرمایه داری در اروپا و به ویژه امریکا به حساب می آید.
رجوع بفرمائید به:
تاریخ تحول اجتماعی و سیاسی امریکا، ص ۷۹- ۸۰ – ۸۱ همچنین ر. ک. به: تاریخ عصر جدید، ج ۱، ص ۲۰۰ – ۲۰۱ / اوریاتوف و دیگران، تاریخ عصر جدید، ترجمه محدتقی فرامرزی، جلد دوم، شباهنگ، ص ۱۴۱، ۱۴۲، ۱۴۳، ۱۴۹

Pin It on Pinterest

Share This