جستجو
فیلتر عمومی
تنها موارد دقیقا یکسان
جستجو در عناوین
جستجو در محتوای مطالب
فیلتر بر اساس نوع
برنامه‌ها
نوشته‌ها
مردان بد (۱): جوزف مک‌کارتی
مدت زمان : 4 دقیقه
نویسنده: قدسیه پائینی
تدوین: مینا و مریم کاظم
گوینده: مینا کاظم
هماهنگی: محدثه کدخدایی

تصویر: جوزف مک‌کارتی سناتور آمریکایی در حین تحقیق در مورد نفوذ کمونیست‌ها در دولت میکروفون را پوشانده است. (دانشنامهٔ بریتانیکا ذیل مدخل مک‌کارتیسم)

خلاصه

مک‌کارتیسم (McCarthyism) اصطلاحی است برای اشاره به فعالیت‌های ضدکمونیستی سناتور جوزف مک‌کارتی (۱۹۰۸ تا ۱۹۵۷) در آغاز دوره جنگ سرد، که موجب شد موجی از عوام‌فریبی، سانسور، فهرست‌های سیاه، گزینش شغلی، مخالفت با روشنفکران، افشاگری‌ها و دادگاه‌های نمایشی و تفتیش عقاید، فضای اجتماعی دهه ۱۹۵۰ آمریکا را دربرگیرد.سناتور جوزف مک کارتی در یک سخنرانی تند […]

متن کامل

مک‌کارتیسم (McCarthyism) اصطلاحی است برای اشاره به فعالیت‌های ضدکمونیستی سناتور جوزف مک‌کارتی (۱۹۰۸ تا ۱۹۵۷) در آغاز دوره جنگ سرد، که موجب شد موجی از عوام‌فریبی، سانسور، فهرست‌های سیاه، گزینش شغلی، مخالفت با روشنفکران، افشاگری‌ها و دادگاه‌های نمایشی و تفتیش عقاید، فضای اجتماعی دهه ۱۹۵۰ آمریکا را دربرگیرد.
سناتور جوزف مک کارتی در یک سخنرانی تند مدعی شد کمونیست های طرفدار شوروی (سابق) قصد رخنه در حکومت آمریکا را دارند و می خواهند با یک کودتا یک حکومت کمونیستی تشکیل دهند.
براساس اتهامی که او وارد کرد، «کمیتهٔ فعالیت های ضدآمریکایی» شکل گرفت و تفتیش عقاید شهروندان آمریکایی (و ازجمله هنرمندان هالیوود) آغاز شد. مک کارتیسم باعث ویرانی‌های زیادی در هالیوود شد و برای دو دهه غباری از سوءظن و بدگمانی بر هالیوود مسلط شد و کسی جرأت صحبت علیه آن را نداشت.
اتو پره مینجر، فیلمساز سرشناس سینما اولین کسی بود که گفت نویسندهٔ اصلی فیلمنامه فیلم پرفروش «اکسووس» دالتون ترومبو است که نامش در بلک لیست (لیست سیاه) قرار داشت. کرک داگلاس هم در گفت‌وگویی اعلام کرد ترومبو، نویسندهٔ اصلی فیلمنامه «اسپارتاکوس» بوده است. این صحبت‌ها سرآغاز دورانی بود که می‌خواست به فضای مک‌کارتیسم در هالیوود پایان دهد.

​دههٔ ۶۰ میلادی این تلاش‌ها به ثمر نشست و هنرمندان قدیمی که از کار منع شده بودند، دوباره به کار برگشتند. حتی آکادمی اسکار هم دالتون ترومبو را به​عنوان نویسندهٔ اصلی فیلمنامه فیلم‌های «تعطیلات رمی» و «شجاعان» که ترومبو با نام مستعار آنها را نوشته بود شناخت و امتیاز جایزهٔ اسکار بهترین فیلمنامهٔ این دو فیلم را به نام وی ثبت کرد. برخی هنرمندان آمریکایی به این نکته اشاره می‌کنند که مک کارتیسم هنوز هم در هالیوود به شکل‌های مختلف به حیات خویش ادامه می‌دهد.

برخی تهیه‌کنندگان و کمپانی‌های فیلمسازی با بهره‌گیری از موقعیت و امکانات مالی خود، مک‌کارتیسم و سیاست‌های آن را به صورت دیگری اعمال می‌کنند و مانع از گردش خلاقانهٔ ایده در بین هنرمندان می‌شوند. این در شرایطی است که چند دهه از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی می‌گذرد و امروز چیزی به نام «خطر و تهدید روس‌ها» که از سال ۱۹۲۶ طرفدارانی در آمریکا پیدا کرد وجود ندارد.

هنرمندان مستقل و غیرمتعارف آمریکایی می‌گویند خطر اصلی همیشه از سوی سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران هالیوودی است که می خواهند دیدگاه‌های خود را به فیلمسازان تحمیل کنند.

اشتراک
با خبر شدن از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش تمام دیدگاه‌ها

Pin It on Pinterest

Share This